9158 126 0917
کابینت وکیوم


بازدید : 466 نفر

کابینت وکیوم چیست
کابینت وکیوم را می‌توان از لحاظ مواد متریال، نسل سوم کاینت آشپزخانه در نظر گرفت. نسل اول کابینت‌ها را کابینت های چوبی تشکیل می‌دادند، کابینت‌های چوبی به دلیل داشتن طرح‌های شلوغ و دست ساز مطابق با سلیقه افراد مدرن نبود و ترجیح می‌دادند که از کابینت‌های منظم و با ریتم یکسان استفاده کنند.

به همین دلیل این کابینت های چوبی جای خود را به کابینت‌ های فلزی داد که هم طول عمر بالایی داشت و هم هزینه چندانی نیز نداشت. اما کابینت های فلزی نیز ایرادات و معایب خاص خود را داشتند. اولین و بزرگترین ایرادی که بر کابینت های فلزی وارد بود. سادگی در طراحی آنهاست. به گونه ای که در هنگام طراحی آشپزخانه با کابینت های فلزی واقعا دست طراح بسته است.

با عبور از دوره کابینت‌های فلزی نوبت به استفاده از MDF در طراحی کابینت آشپزخانه رسید. کابینت MDF خام به دلیل قیمت پایین هنوز هم در بین عده زیادی از مردم رواج دارد اما با وجود محاسن بسیار به دلیل ضعف آن در برابر رطوبت، سازندگان به فکر بر تن لباس و روکش PVC بر قامت آن و از سوی دیگر به دنبال راهی برای اجرای طرح های کنده کاری بر روی آن افتادند. و اینجا بود که کابینت های وکیوم به میدان آمدند.

کابینت آشپزخانه وکیوم با پیدایش تکنولوژِی وکیوم و همچنین دستگاه‌ تراش CNC، رونق بسیاری پیدا کرده و موفق شد به محبوبیت بسیار زیادی بین کابینت های آشپزخانه‌ نایل آید. این امکانات موجب شد تا علاوه بر افزایش مقاومت در برابر رطوبت، طراحی روی کابینت با تکرارپذیری بالایی اجرا شده و هر طرح دلخواهی امکان پیاده سازی در این کابینت ها را داشته باشد.

به آن دسته از کابینت های آشپزخانه که دارای روکش وکیوم باشد کابینت آشپزخانه وکیوم می گویند. روکش وکیوم نام یک محصول یا یک شی خاص نیست، بلکه نام یک تکنولوژی است که از آن برای فشرده کردن ذرات و ایجاد خلا استفاده می‌شود.

این تکنولوژی کمک می‌کند تا هوای موجود بین سطح و روکش کاملا تخلیه شده و خلائی بین آن‌ها ایجاد شود و روکش کاملا به سطح مورد نظر بچسبد. با توجه به فشردگی ذرات و خلا ایجاد شده، تکنولوژی وکیوم به ما کمک می‌کند تا مقاوم‌ترین و محکم‌ترین روکش‌ها را با حداقل ضخامت ممکن بر روی سطوح ایجاد کنیم.

از روکش وکیوم علاوه بر روکش کردن سطح کابینت‌ آشپزخانه که به آن اشاره کردیم، استفاده‌های زیاد دیگری نیز در درکوراسیون داخلی دارد که از آن جمله می توان به روکش کردن لوازم چوبی، دربهای حمام و دستشویی، در اتاق‌ها اشاره کرد و رواج عباراتی مانند “تخت خواب وکیوم” یا “سرویس خواب وکیوم” و “مبلمان وکیوم” مؤید این مدعاست.

از مزایای روکش وکیوم نیز می‌توان به زیبایی، مقاومت در برابر آسیب و یک‌دست بودن اشاره کرد. کابینت آشپزخانه وکیوم از ورق MDF ساخته می شود و یک لایه PVC به وسیله حرارت، چسب و فشار ناشی از خلاء (وکیوم) بر روی سطح این کابینت پوشانده می شود.

مزایا و معایب کابینت آشپزخانه وکیوم که باعث تغییر تصمیم شما برای خرید این کابینت می شود.
کابینت های وکیوم محدودیت ها و معایب کابینت های چوبی اولیه را ندارند. چون جنس آنها به گونه ای است که به هم فشرده، صاف، سفت و بدون گره بوده و به‌راحتی خم نمی‌شود. از سوی دیگر کابینت های وکیوم ضمن بر برخورداری از محاسن کابینت های چوبی اولیه همچون زیبایی منحصر بفرد چوب و احساس نشاط ، شادابی و انرژی مثتبی که چوب از خود ساطع می کند از مزایای خاص خود نیز برخوردار هستند.

مزایای کابینت آشپزخانه وکیوم
در ادامه به تعدادی از مهمترین مزایای کابینت اشپزخانه وکیوم اشاره می کنیم. هر چند که تاکید می کنیم که مزایای این نوع کابینت به تعدادی که ما در اینجا بیان کرده ایم ختم نمی شود.

سازگاری بیشتر با محیط زیست

از آنجا که کابینت های وکیوم از MDF تولید شده اند و MDF یک محصول کامپوزیت چوب است که از الیاف و ضایعات چوب ساخته‌شده است نه از خود چوب، بنابراین درختان کمتری قطع شده و در نتیجه می توانیم بگوییم که از جهت سازگاری محیط زیست، کابینت های وکیوم سازگاری بیشتری نسبت به کابینت های چوبی اولیه دارند.

جذابیت و شیک بودن کابینت آشپزخانه وکیوم

کابینت آشپزخانه وکیوم از کابینت های بسیار شیک، باکلاس و پرطرفدار امروزی است. چون این کابینت‌ جذابیت بسیار بیشتری نسبت به کابینت فلزی دارد، و ذوق هنری بیشتری در آن به کار می رود؛ بنابراین در همان نگاه اول، مهمانان را مجذوب طرح های روی سطح خود می کند.

کابینت وکیوم تیره و رنگ چوبمقاومت بالای کابینت آشپزخانه وکیوم در برابر رطوبت و آب

با اینکه خود MDF در برابر رطوبت بسیار آسیب پذیر است اما بعد از آنکه لایه PVC بر روی سطح کابینت اشپزخانه وکیوم پوشانده می شود. مقاومت این کابینت ها در برابر رطوبت افزایش یافته و از نفوذ آب به لایه‌های زیرین آن جلوگیری می کند. بنابراین هم خیال خریدار را بابت نظافت آنها راحت می کند و هم از سوی دیگر استفاده از این نوع کابینت به دلیل ویژگی ضدرطوبتی بالا در مناطق مرطوب و ساحلی بسیار ایده آل است.

تنوع طرح‌ و رنگ کابینت آشپزخانه وکیوم و سازگار با دکوراسیون سنتی و مدرن

کابینت آشپزخانه وکیوم را باید متنوع‌ترین و منعطف‌ترین کابینت از لحاظ طراحی و رنگ دانست. این کابینت دارای تنوع طرح و رنگ بسیار بالایی است به همین دلیل میتوانید انتخاب های زیبایی مطابق با سلیقه خود داشته باشید و می‌تواند با انواع دکوراسیون‌های سنتی و مدرن همخوانی داشته باشد. از طرفی طرح‌های سنتی حکاکی شده بر روی این کابینت بدین معنی است که می‌توان از طرح‌های سنتی و قدیمی به بهترین شکل ایده گرفت.

اجرای طرح های کلاسیک و ۳D (سه بعدی) در کابینت آشپزخانه وکیوم

طرح های کلاسیک دارای نقش و نگارهای برآمده و فرورفته هستند و اجرای آنها بر روی کابینت چوبی صرف نظر از زمان بر بودن، هزینه زیادی را به خریدار تحمیل می کند، اما بر روی کابینت وکیوم به راحتی و به سرعت و با هزینه اندک امکان می شود. از سوی دیگر از آنجایی که در تولید کابینت اشپزخانه وکیوم از دستگاه های اتوماتیک و پیشرفته استفاده می شود؛ شما می توانید طرح های دلخواه خود را با نرم افزارهای ۳D به طرح روی MDF تبدیل کنید.

وزن سبک کابینت آشپزخانه وکیومکابینت آشپزخانه وکیوم با دیزاین هلال

استفاده از چوب و سازه‌های چوبی در کابینت آشپزخانه وکیوم باعث شده است که این کابینت وزن سبکی داشته باشد و در نتیجه فشار کمتری به سیستم نگهدارنده آن وارد شود. این مزیت خود عامل مزایای زیادی است.

طول عمر و دوام بالا کابینت آشپزخانه وکیوم

وزن سبک کابینت آشپزخانه وکیوم موجب می شود تا فشار کمتری به ریل‌ها و جک‌ها وارد آید. که این عامل موجب می شود تا کابینت آشپزخانه وکیوم شما کمتر خراب شوند و در نتیجه طول عمر و دوام بیشتری داشته باشد.

هزینه نگهداری پایین در کابینت آشپزخانه وکیوم

خراب شدن کمتر قطعات و لوازم جانبی در کابینت‌ آشپزخانه وکیوم به این معناست که علاوه بر اینکه موجب افزایش طول عمر و دوام کابینت ها می شود؛ هزینه تعمیر و نگهداری آنها را نیز کاهش می‌یابد و به همین دلیل خرج کمتری روی دست شما می گذارد. این امر به طور خاص در شرایط اقتصادی امروز خانواده ها حائز اهمیت است.

سازگاری و انطباق بالای کابینت آشپزخانه وکیوم با تجهیزات مخفی و توکار آشپزخانه

کابینت آشپزخانه وکیوم بهترین و انعطاف پذیر ترین نوع کابینت از جهت انطباق و سازگاری با تجهیزات توکار آشپزخانه مانند هودهای توکار و فرهای توکار است. کابینت‌ آشپزخانه وکیوم همچون یک پوشش بر روی اسکلت فلزی قرار گرفته و قسمت‌های مختلف آن را پوشش می‌دهند.به همین دلیل طراحانی که دوست دارند وسایل خود را در داخل کابینت مخفی کنند، می‌توانند از کابینت آشپزخانه وکیوم استفاده نمایند.

سازگاری کابینت آشپزخانه وکیوم با بقیه فضامعایب کابینت آشپزخانه وکیوم
با وجود مزایای زیاد کابینت آشپزخانه وکیوم، که به برخی از آنها در بالا اشاره کردیم. استفاده از کابینت های وکیوم می‌تواند با مشکلات و معایبی نیز همراه باشد. البته این مشکلات با کمی دقت و ظرافت قابل پیشگیری است و ما در ادامه به برخی از این مشکلات رایج کابینت آشپزخانه وکیوم به همراه راه حل آنها اشاره می کنیم:

عدم امکان خوب پوشش دادن لایه پی وی سی در صورت ظریف بودن طرح های منبت کاری یا کنده کاری شده

وقتی کنده کاری ها و طرح های برجسته یا فرورفته کابینت آشپزخانه وکیوم خیلی ظریف باشند، پوشش دادن لایه PVC سخت تر می شود. راه حل این مشکل این است که طرح های منبت کاری یا کنده کاری شده (یا به اصطلاح CNC شده) را نسبتاً درشت در نظر بگیرید و از ظرافت بیش از حد طرح های برجسته و فرورفته خودداری نمایید.

افت شدید کیفیت در صورت استفاده از مواد متریال نامرغوب یا یک کابینت ساز غیرحرفه ای

این عیب البته خاص کابینت آشپزخانه وکیوم نیست اما در این کابینت خود را بیشتر نشان می دهد؛ به عبارت دیگر تاثیری که استفاده از متریال نامرغوب یا کابینت ساز آماتور و غیرحرفه ای در افت کیفیت کابینت می گذارد شاید در هیچ نوع کابینتی اینقدر نباشد. بنابراین باید در انتخاب کابینت ساز خود دقت کنید.

در صورتی که کابینت ساز برای مرحله پوشش PVC (مرحله وکیوم) کار را به یک کارگاه وکیوم با کیفیت پایین بدهد، یا از چسب نامرغوب برای همین مرحله وکیوم استفاده کند، یا از ورق PVC با جنس نامرغوب استفاده کند، یا در مرحله CNC دقت کافی به خرج ندهد، یا در مرحله برش دادن نهایی لایه PVC ظرافت و دقت کافی را به خرج ندهد از کیفیت و دوام کابینت آشپزخانه وکیوم به شدت کاسته خواهد شد.

احساس طراوت و انرژی مثبت چوب با کابینت وکیوم آشپزخانه
حساسیت شدید به نور آفتاب و سایر منابع گرمازا

لایه PVC که روی کابینت آشپزخانه وکیوم پوشانده میشود ممکن است در برابر نور آفتاب و سایر منابع گرمازا همچون شعله گاز و بخار آب به مرور زمان تغییر رنگ بدهد یا اینکه چسبش به تدریج ضعیف بشود و اصطلاحاً خودش را ول کند. این تاثیر به ویژه در مورد چسب های نامرغوب سریعتر اتفاق می افتد و ممکن است باعث ول شدن روکش، باد کردن روکش و در کل خراب شدن کل کار بشود؛ بنابراین به این موضوع باید حتماً توجه کنید.

حساسیت نسبت به برخورد با اجسام نوک تیز

نقطه ضعف دیگر روکش PVC در کابینت آشپزخانه وکیوم این است که در برابر آسیب های ناشی از برخورد اجسام نوک تیز حساس هستند؛ بنابراین باید مراقب باشیم با اجسام برنده تماسی پیدا نکند وگرنه دردسر و هزینه بالایی را همراه دارد. به ویژه اینکه همانطور که در ادامه خواهیم گفت گاهی تعمیر کابینت وکیوم به دلیل سختی پیدا کردن مناسب در هنگام تعمیر، عملاً غیر ممکن می شود.

سخت پیدا کردن طرح مناسب در هنگام تعمیر

اگر بعد از مدتی بخشی از کابینت آشپزخانه وکیوم شما معیوب شد و تصمیم گرفتید تا آن را تعمیر نمایید باید بتوانید دقیقاً از همان طرح و دقیقاً با همان کد رنگ را در بازار پیدا کنید که این کار سختی است چون به دلایل فنی و غیرفنی طرح های جدید، تولیدکنندگان کابینت های وکیوم ممکن است دیگر دقیقاً آن مدل و یا آن کد رنگ خاص را تولید نکنند.

طرح کنده کاری و منبت بر روی کابینت وکیوم آشپزخانه
نیاز به نظافت بیشتر

با توجه به وجود طرح های زیاد بر روی سطح کابینت‌ های وکیوم؛ طبیعی است که این کابینت ها به فرآیند نظافت بیشتری نسبت به دیگر انواع کابینت‌ دارند. البته همچنانکه که در ادامه خواهیم گفت در صورتی که کابینت وکیوم از نوع هایگلاس باشد نظافت آنها نسبت به کابینت وکیوم کلاسیک راحت تر خواهد بود.

قیمت کابینت وکیوم کلاسیک شما را شگفت زده میکند
به طور کلی دو نوع کابینت آشپزخانه وکیوم وجود دارد که تفاوت آنها تنها در نوع روکشی است که با آن پوشش داده می شوند. کابینت آشپزخانه کلاسیک یا معمولی با لایه ای از جنس PVC روکش می شود و در مقایل کابینت وکیوم هایگلاس قرار دارد که به جای PVC در آن روکشی از جنس پلکسی گلاس استفاده می شود. همین عامل موجب تفاوت قیمت این دو نوع کابینت وکیوم آشپزخانه با یکدیگر می شود.

قیمت کابینت وکیوم کلاسیک نسبت به کابینت وکیوم هایگلاس ارزان تر است و برای اقشاری با سطح درآمد کمتر مناسب تر است. قیمت هر متر کابینت وکیوم کلاسیک با قیمتی بین ۱ تا ۲ میلیون تومان متغیر است. این اختلاف قیمت به دلیل تفاوت در نوع طراحی، جنس، تمیزی کار، چسب ، روکش و شرکت تولید کننده است.

استانداردی که در اغلب مراکز فروش رعایت می شود و به صورت یک عرف رایج در محاسبه قیمت کابینت وکیوم کلاسیک درآمده به این صورت است که کابينت زمينی با ضريب ۶۰ درصد، کابينت دیواری با ضريب ۴۰ درصد، کابینت کمدی با ضريب ۱۸۰ درصد و کابينت اپن با ضريب ۹۰ درصد از قيمت کل کابينت محاسبه می شود.

کنتراست رنگ کف و کابینت وکیوم اشپزخانه
به عنوان مثال تصور کنید قيمت کابينت وکیوم کلاسیک شما به ازای هر متر ۱ میلیون تومان است؛ در این فرض قیمت هر متر کابینت زمینی برابر با ۶۰۰ هزار تومان، قیمت هر متر کابینت دیواری برابر با ۴۰۰ هزار تومان، قیمت هر متر کابینت کمدی برابر با ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و قیمت هر متر کابینت اپن برابر با ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود.

حال اگر شما در فرض فوق ۶ متر کابينت زمينی، ۷ متر کابينت دیواری، ۱ متر کابینت کمدی و ۳ متر کابینت اپن داشته باشید. با ضرب این اعداد در ضرایب فوق بترتیب مبلغ ۳۶۰۰۰۰۰ تومان، ۲۸۰۰۰۰۰ تومان ، ۱۸۰۰۰۰۰ تومان و ۲۷۰۰۰۰۰ تومان باید برای کابینت های زمینی ، دیواری ، کمدی و اپن بپردازید. در نتیجه مجموع مبلغی که شما باید بپردازید برابر با ۱۰۷۰۰۰۰۰ تومان خواهد بود.

مدل کابینت وکیوم هایگلاس که خانه شما را رویایی می کند.
همانطور که گفتیم «های گلاس» روکشی از جنس “پلکسی گلاس” است که بر روی ورق MDF پوشانده می شود. این لایه حالتی براق، شفاف، زیبا و شیشه مانند به ورق MDF می دهد و به همین دلیل به آن نام «های گلاس» داده اند. کلمه “گلاس” در زبان انگلیسی به معنای شیشه است.

نام “هایگلاس” فقط به دلیل تشابه با شیشه از جهت درخشندگی و براقیت بالا و همچنین به دلیل استفاده از روکش “پلکسی گلاس” به این لایه داده شده است و نباید حالت شیشه ای مانند یا وجود کلمه «گلاس» شما را به اشتباه بیندازد و این طور که تصور کنید در آن از شیشه استفاده شده است.

کابینت وکیوم آشپزخانه مدل سفید
ورق هایگلاس کاربرد گسترده ای در صنعت دکوراسیون داخلی از جمله کابینت وکیوم آشپزخانه دارد. به آن دسته از کابینت های وکیوم که به جای لایه PVC در آنها از لایه پلکسی گلاس استفاده شود کابینت وکیوم هایگلاس می گویند. این کابینت های در مدل های مختلف تولید و عرضه می شوند. کابینت وکیوم هایگلاس دارای ویژگی های انحصاری و مزایای خاص خود است؛ به طوری که آن را از کابینت وکیوم کلاسیک یا معمولی متمایز می کند. از رنگ سفید این کابینت برای محیط های و آشپزخانه های کوچک برای بزرگ تر دیده شدن فضا استفاده می شود.

مزایای کابینت وکیوم هایگلاس شامل ارائه نمایی زیبا، تمیز، دلباز و براق، انعطاف و تنوع بسیار بالا از جهت ترکیب رنگ آشپزخانه، دوام طولانی مدت و چندین ساله روشنی ایجاد شده توسط آن در آشپزخانه، مقاومت بالا در برابر نفوذ رطوبت مقاومت، ایجاد کنتراست رنگ جذاب بین درب های هایگلاس و دیواره بین دو کابینت مجاور، قابل مشاهده بودن لک و اثر انگشت و گرد و غبار موجود فقط از یک زاویه خاص و راحتی تمیز کردن و نظافت می شود.

کابینت وکیوم هایگلاس معایبی هم دارد. مثلاً اثر لکه و انگشت و گرد و غبار بر روی آن باقی می ماند؛ به همین دلیل باید مرتباً تمیز شود. البته همانطور که گفته شد خوشخبتانه این کابینت به راحتی تمیز می شود و از طرف دیگر فقط در زوایایی این لکه ها قابل مشاهده است و در اکثر زوایا قابل دیدن نیست. از معایب دیگر این نوع کابینت این است که به دلیل داشتن سطح شیشه ای، نسبت به سایر متریال ها خط و خش بیشتری بر می دارد. و قطعا برای خانواده هایی که بچه کوچک دارند این کابینت مناسب نیست.

القای شادابی توسط کابینت وکیوم آشپزخانه رنگ روشن
عکس کابینت وکیوم
بیش از ۱۰ عکس کابینت وکیوم در طرح ها و رنگ ها و مدل های مختلف در قسمت های گوناگون این مقاله قرار داده ایم که هر یک از این عکس ها می تواند به عنوان عاملی الهام بخش برای ایده گرفتن شما مورد استفاده قرار گیرند. خصوصاً اگر عزم تان برای خرید این کابینت آشپزخانه وکیوم جدی است. سعی کرده ایم عکس ها را جوری چینش کنیم که مطابق هر سلیقه ای باشد تا هر سلقه ای بتواند کابینت وکیوم ایده آل و مورد پسند خود را بیابد.

اگر عکس کابینت وکیوم دلخواه و ایده آل خود را در میان این تصویرها پیدا نکردید می توانید برای ایده مورد نظرتان نیاز به مشاوره و یا راهنمایی بیشتری برای انتخاب مدل و طرح کابینت آشپزخانه خود دارید می توانید با کارشناسان شرکت آکس چوب تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره های رایگان بهره مند شوید. همچنین اگر نظر ، انتقاد یا پیشنهادی برای بهتر شدن کارهای ما دارید با کمال میل از شنیدن ایده ها و نقطه نظرات شما استقبال می کنیم.

عکس کابینت آشپزخانه وکیومکابینت وکیوم سفید محبوب ترین انتخاب بین خانواده های ایرانی
در اکثر طراحی‌های مدرن از رنگ‌های سفید و طوسی استفاده می‌شود و کابینت‌ آشپزخانه وکیوم نیز بخصوص در این طیف رنگی تولید می‌شود. این طیف رنگ و به ویژه رنگ سفید یکی از محبوب‌ترین رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون آشپزخانه است به گونه ای که بسیاری از طراحان مدرن و کلاسیک آشپزخانه از آن بهره می گیرند.

طیف رنگ سفید می‌تواند بسیاری از رنگ‌های شلوغ در آشپزخانه را تحت شعاع قرار داده و امکان استفاده از کاشی و سرامیک سفید رنگ را به طراحان بدهد. از طرف دیگر طیف رنگی سفید بهترین گزینه برای نشان دادن آلودگی‌هاست و کسانی که از آشپزخانه استفاده می‌کنند می‌توانند نقطه آلوده را به سرعت تشخیص داده و بلافاصله نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمایند.